IC WHRD در همبستگی با کسانی که در ترکیه دستگیر شده اند می ایستد و خواهان آزادی فوری آنها است. |


IC WHRD از بازداشت اخیر هشت مدافع حقوق بشر ترکیه و دو مربی فناوری اطلاعات عمیقاً نگران است و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنها است. در میان کسانی که از یک سمینار حقوق بشر بازداشت شده اند، اعضای برجسته جنبش حقوق زنان هستند، تلاشی آشکار برای بی ثبات کردن و تضعیف روحیه زنانی که در فعالیت های مشروع و مهم برای حمایت و ارتقای حقوق بشر شرکت می کنند.

در میان بازداشت شدگان برخی از مدافعان زن برجسته حقوق بشر ترکیه و مدافعان حقوق بشر هستند که کارهای مهم حقوق بشری انجام می دهند و همچنین دو مربی بین المللی فناوری اطلاعات. آنها عبارتند از: ایدیل ایسر، مدیر عفو بین الملل ترکیه؛ İlknur Üstün، ائتلاف زنان؛ گونال کورشون، وکیل، انجمن دستور کار حقوق بشر؛ نالان ارکم، وکیل، مجمع مدنی، نجات تشتان، انجمن نظارت بر حقوق برابر؛ اوزلم دالکیران، مجلس مدنی; Sheyhmuz Özbekli وکیل; ولی آچو، انجمن دستور کار حقوق بشر؛ علی غراوی و پیتر استودتنر، دو مشاور فناوری اطلاعات که این آموزش را انجام می دهند.

این دستگیری در 5 ژوئیه پس از حمله پلیس ترکیه به هتلی در بویوکادای استانبول، جایی که این گروه در حال برگزاری کارگاه ظرفیت سازی برای مدافعان حقوق بشر بود، صورت گرفت. هر ده نفر بیش از 28 ساعت در انزوا نگه داشته شدند.

روز بعد، 6 ژوئیه، به وکلا گفته شد که بازداشت آنها به مدت 7 روز تمدید شده است، دوره ای طولانی که برای تحقیقات مربوط به تروریسم تحت وضعیت فوق العاده ترکیه اعمال می شود. به درخواست دادستان تا 7 روز دیگر قابل تمدید است تا وی در برابر قاضی حاضر شود. همه آنها به دلیل عضویت در یک “سازمان تروریستی مسلح” تحت بازجویی قرار دارند.

«این پایین بودن دولت جدید نشان می دهد که آنها از افراط و تفریط برای جرم انگاری صداهای مخالف طفره نخواهند رفت. یکی از اعضای IC WHRD از ترکیه که به دلایل امنیتی خواست نامش فاش نشود، گفت: جامعه بین المللی نباید سکوت کند.

در نوامبر 2016، ائتلاف بین المللی WHRD با صدور بیانیه ای نگرانی شدید خود را در مورد حملات علیه زنان مدافع حقوق بشر در ترکیه ابراز کرد.

این بازداشت‌ها نشانه دیگری از کارنامه حقوق بشری ترکیه است که به طور فزاینده ای خدشه دار شده است. سکوت جامعه بین المللی در برابر نقض حقوق بشر و در برابر کسانی که جرات موضع گیری در ترکیه را دارند قابل قبول نیست. رئیس جمهور اردوغان در حال حاضر با رهبران جهان در اجلاس سران گروه 20 در هامبورگ دیدار می کند – آنها باید او را در قبال این حمله عمدی که یک سوء استفاده فحش از قدرت است، مسئول بدانند.

برای اطلاعات بیشتر به Free Rights Defenders مراجعه کنیددیدگاهتان را بنویسید