درخواست از رئیس جمهور یووری موسوینی برای وتوی فوری لایحه ضد دگرباشان جنسی اوگاندا |


ائتلاف بین المللی مدافعان حقوق زنان به عنوان شبکه ای متشکل از 35 سازمان بین المللی و منطقه ای که از مدافعان حقوق زنان در سراسر جهان در دفاع از حقوق بشر حمایت و محافظت می کنند، از رئیس جمهور یووری موسوینی می خواهد که فورا لایحه ضد دگرباشان جنسی در اوگاندا را وتو کند.

زمینه

در روز سه‌شنبه، ۲۱ مارس ۲۰۲۳، پارلمان اوگاندا لایحه‌ای را تصویب کرد که برای اعمال همجنس‌گرایان به حبس ابد، ۱۰ سال برای تلاش برای همجنس‌بازی و مجازات اعدام برای همجنس‌گرایی «تشدید» تعیین می‌کند. این لایحه به اصطلاح “ترویج” همجنس گرایی را جرم انگاری می کند.

لایحه ضد همجنس گرایی 2023 اولین باری نیست که پارلمان اوگاندا تلاش می کند تا همجنس گرایی را مجدداً جرم انگاری کند، از زمانی که قانون اوگاندا ضد همجنس گرایی، ماده ای از دوره استعمار قانون مجازات قانون مجازات 1950، در سال 2014 لغو شد.

در 3 مه 2021، پارلمان لایحه جرایم جنسی را تصویب کرد که به دنبال جرم انگاری هرگونه “عمل جنسی بین افراد همجنس” و همچنین رابطه جنسی مقعدی بین افراد از هر جنسیت است. در آگوست 2021، رئیس‌جمهور موسوینی این قانون را رد کرد و اظهار داشت که بسیاری از مقررات قانون پیشنهادی زائد هستند زیرا قبلاً در قوانین موجود مانند قانون جزا پیش‌بینی شده بودند.

تأثیر بر دگرباشان جنسی، (W)HRDs و سایر بخش‌های جامعه

این قانون ظالمانه و سرکوبگرانه، تبعیض، نفرت و تعصب را علیه افراد دگرباش جنسی، از جمله افرادی که خود را چنین می شناسند، و همچنین مدافعان حقوق بشر و فعالانی که روی مسائل جنسیتی و جنسیتی کار می کنند، مراکز اجتماعی و سازمان های فعال در زمینه اچ آی وی/ایدز، و هر شخصیت عمومی، معلم یا رهبر جامعه که با اعمال همجنسگرا هراسی مخالفت می کند.

علاوه بر این، قانون جدید نه تنها جرایم ناشی از نفرت و تبعیض بر اساس گرایش جنسی یا هویت جنسیتی (SOGI) را تشدید می کند، بلکه آنها را نیز نهادینه می کند. اگرچه این وظیفه مثبت هر کشوری است که از شهروندان خود در برابر بدرفتاری، تهدید و تجاوز محافظت کند، قانون جدید به این معنی خواهد بود دقیقا برعکس – دولت اوگاندا به طور کامل در انجام وظایف ملی خود در قبال مردم خود کوتاهی می کند و به جای تضمین حمایت، به خشونت دامن می زند.

در همین حال، حمایت و ارتقای حقوق و آزادی های اساسی بشر هم در قانون اساسی اوگاندا و هم در منشور آفریقایی حقوق بشر و مردم ذکر شده است. همانطور که در قانون اساسی اوگاندا آمده است، حقوق و آزادی های اساسی افراد ذاتی هستند و توسط دولت اعطا نمی شوند. حق جنسی، کرامت و حریم خصوصی بخشی جدایی ناپذیر از حقوق و آزادی های اساسی است.

بند پنجم اصل پنجم همان قانون اساسی تصریح می کند که «دولت مؤسساتی را که دولت مسئولیت حمایت و ارتقای حقوق بشر را بر عهده دارند، تضمین و احترام می کند…» و «دولت استقلال غیر دولتی را تضمین و به آن احترام می گذارد». سازمان هایی که از حقوق بشر حمایت و ترویج می کنند. حمایت از حقوق دگرباشان جنسی از حمایت از سایر حقوق بشر جدایی ناپذیر است. این بدان معناست که با قانون جدید، نه تنها دولت حقوق شهروندان خود را بر اساس SOGI واقعی یا درک شده آنها نقض می‌کند، بلکه مستقیماً مدافعان حقوق بشر (HRDs) را نیز هدف قرار می‌دهد که در زمین برای حمایت و ارتقای حقوق بشر کار می‌کنند. حقوق جمعیت های هدف

در حالی که فعالان حقوق بشر، به ویژه آنهایی که روی مسائل جنسیتی و جنسیتی کار می کنند، به طور فزاینده ای به هدف جرایم ناشی از نفرت، خشونت و آزار و اذیت تبدیل خواهند شد، قانون جدید همچنین به عنوان سلاحی برای خاموش کردن صداهای منتقدی که برای دموکراسی مبارزه می کنند یا دیگرانی که با اهداف متقابل انسان ها مبارزه می کنند، استفاده خواهد شد. حقوق. بنابراین، تهدید پیگرد قانونی تحت قوانین جدید ممکن است مدافعان حقوق بشر و جامعه مدنی را به طور گسترده‌تری تحت تأثیر قرار دهد، زیرا حق آزادی بیان و بیان، حق تجمع و آزادی تشکل مندرج در ماده 29 قانون اساسی اوگاندا در معرض تهدید قرار گرفته است. توسط کشور خودشان

زنان مدافع حقوق بشر (WHRD) که روی موضوعات حقوق جنسی و باروری کار می کنند، به ویژه در معرض خطر عواقب شدید قرار دارند، زیرا اغلب به عنوان چالش برانگیز هنجارها، سنت ها، ادراکات و کلیشه های پذیرفته شده اجتماعی-فرهنگی در مورد زنانگی، گرایش جنسی و نقش و موقعیت تلقی می شوند. زنان در جامعه

بند 6 ماده 33 قانون اساسی اوگاندا می گوید: “قوانین، فرهنگ ها، آداب و رسوم یا سنت هایی که بر خلاف حیثیت، رفاه یا منافع زنان است یا موقعیت آنها را تضعیف می کند توسط این قانون اساسی ممنوع است”. بنابراین، این لایحه ضد همجنس گرایی که به تازگی تصویب شده است، خلاف قانون اساسی است و خشونت مبتنی بر جنسیت را ترویج می کند، مخصوصاً RP را هدف قرار می دهد.

درخواست های ما

ما اصرار داریم رئیس جمهور اوگاندا فوراً لایحه ضد همجنسگرایی 2023 را وتو کند.

به ویژه، ما اصرار داریم دولت اوگاندا به:

  • تضمین در هر شرایطی که همه مدافعان حقوق بشر بدون تبعیض می توانند فعالیت های حقوق بشری خود را بدون ترس از انتقام و بدون هیچ محدودیتی انجام دهند.
  • حفاظت و دفاع از حقوق دگرباشان جنسی و مدافعان حقوق بشر که در مورد مسائل جنسیتی و جنسیتی در برابر خشونت، تبعیض و سایر موارد نقض حقوق بشر کار می کنند.
  • از تعهدات حقوق بشر اوگاندا مطابق با قوانین ملی، منطقه ای و بین المللی پیروی کنید.دیدگاهتان را بنویسید