8 روشی که فناوری مراقبت های بهداشتی را تقویت کرده است


پیشرفت های فناوری در صنعت سلامت جان بسیاری را نجات داده است و به طور مداوم کیفیت زندگی ما را افزایش می دهد. نه تنها این، بلکه فناوری پزشکی تقریباً بر تمام عملیات و عملکرد متخصصان مراقبت های بهداشتی تأثیر گذاشته است.

آینده مراقبت های بهداشتی دقیقاً جلوی چشمان ما شکل می گیرد، عمدتاً از طریق فناوری های دیجیتال. ما باید با آخرین پیشرفت ها برای تنظیم فناوری آشنا شویم و از آن بهترین استفاده را ببریم.

این مقاله شما را از طریق پیشرفت‌های فناوری مختلف که سیستم مراقبت‌های بهداشتی را بهبود بخشیده است، آشنا می‌کند.

1. رباتیک

رباتیک یکی از هیجان انگیزترین و سریع ترین رشته های مراقبت های بهداشتی است. برنامه‌هایی برای همراهان ربات، روبات‌های جراحی، داروسازی‌ها، روبات‌های ضدعفونی‌کننده و اسکلت‌های بیرونی وجود دارد. این دستگاه‌ها افراد فلج را قادر می‌سازد راه بروند و بیماران سکته مغزی یا آسیب نخاعی را توانبخشی کنند. آنها می توانند با افزایش قدرت به پرستار کمک کنند تا یک بیمار مسن را بزرگ کند.

برخی از همراهان ربات می توانند به عنوان شرکای اجتماعی برای کمک به افراد در مقابله با تنهایی یا مشکلات سلامت روان عمل کنند. نمونه‌های موجود شامل ربات‌های Jibo، Paro، Buddy و Pepper هستند. برخی از آنها شامل دوربین، حسگرهای لمسی و میکروفون هستند که به صاحبانشان اجازه می‌دهند با آنها صحبت کنند، از آنها بخواهند یک نمایش فوق‌العاده برای آن شب پیشنهاد دهند، یا فقط داروهایشان را به آنها یادآوری کنند.

2. آموزش آنلاین

آموزش آنلاین یکی از حوزه‌های توسعه فناوری آموزشی است که سریع‌ترین رشد را دارد. آموزش آنلاین می تواند به ویژه برای دانش آموزان در صنعت مراقبت های بهداشتی مفید باشد، با توجه به برنامه های اغلب شلوغ و هزینه های بالا.

آموزش آنلاین موهبتی برای دانشجویان پزشکی بوده است که به دنبال پیشرفت شغلی و در عین حال کار تمام وقت هستند. به عنوان مثال، دانشجویان پرستاری می توانند خود را تکمیل کنند استاد آنلاین علم در پرستاری در حین کار به عنوان کمک پرستار یا در حال تحصیل در بیمارستان ها یا کلینیک ها. این به آنها امکان می دهد از کار میدانی خود بیاموزند و آنچه را که در کلاس های آنلاین خود می آموزند در زندگی عملی نیز به کار ببرند و به آنها کمک می کند تا اعتماد به نفس و تجربه کسب کنند.

3. واقعیت مجازی

موسسات از تجهیزات پیشرفته واقعیت مجازی برای جراحی مغز و اعصاب و جراحی قفسه سینه استفاده می کنند که به جراحان اجازه می دهد تا قبل از عمل جراحی مغز و بدن بیمار را به طور مجازی کشف کنند. در نتیجه، کارایی جراحی و آگاهی موقعیتی هر دو افزایش یافته است. بیماران و خانواده‌هایشان نیز می‌توانند روش‌ها را زودتر درک کنند.

واقعیت مجازی می تواند شرایط پزشکی مانند زوال عقل، بیماری پارکینسون و میگرن را تقلید کند. برای مثال، در آموزش خدمات مربوط به سالمندی، واقعیت مجازی درک دانش‌آموزان از نگرانی‌های مربوط به سلامتی مرتبط با سن را بهبود بخشید و همدلی آن‌ها را با افراد مسن مبتلا به کاهش بینایی و شنوایی یا بیماری آلزایمر افزایش داد.

علاوه بر این، VR یک روش موثر برای کاهش درد نشان داده شده است. برنامه های کاربردی VR همچنین می توانند به زنان در حال زایمان، دردهای حاد و مزمن و سایرین کمک کنند. اکنون از هدست های واقعیت مجازی برای کمک به کودکان بیمار و آسیب دیده با انتقال آنها به دنیای مجازی و بازی ها برای درمان درمان استفاده می شود.

4. واقعیت افزوده (AR)

برخلاف واقعیت مجازی، واقعیت افزوده (AR) به کاربران این امکان را می دهد که با واقعیت ارتباط برقرار کنند و اطلاعات را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کنند. با توجه به این ویژگی های متمایز، هم در طرف گیرندگان و هم از طرف ارائه دهندگان پزشکی، واقعیت افزوده در حال تبدیل شدن به یک نیروی محرکه در آینده مراقبت های بهداشتی است.

برای متخصصان پزشکی، می‌تواند به دانشجویان پزشکی کمک کند تا برای روش‌های واقعی آماده شوند و در عین حال به جراحان فعلی نیز اجازه دهد تا مهارت‌های خود را بهبود بخشند. دانش آموزان از برنامه HoloAnatomy در مایکروسافت هولولنز برای یادگیری آناتومی استفاده می کنند. دانشجویان پزشکی به تصاویر دقیق و دقیق، البته دیجیتالی، از آناتومی انسان دسترسی دارند که به آنها امکان می دهد بدون نیاز به افراد واقعی مطالعه کنند.

Magic Leap یکی دیگر از شرکت های امیدوار کننده است که با هدست واقعیت ترکیبی خود روی چیزی منحصر به فرد کار می کند. مجیک لیپ با XRHealth برای ساخت همکاری کرد SyncThink برای سلامت مغز و BrainLAB، استارت آپی که فناوری های خود را به مراقبت های بهداشتی خواهد رساند. اگرچه هنوز هیچ کالای تجاری منتشر نشده است، اما ممکن است انتظار داشته باشیم که در آینده نزدیک شاهد افزایش این همکاری ها در صنعت مراقبت های بهداشتی باشیم.

5. نتایج سریعتر

نتایج آزمایشات پزشکی هفته ها یا حتی ماه ها طول می کشید تا به دست آید. با فناوری جدید، به محض اینکه آزمایشگاه پردازش نمونه شما را تمام کرد، می توانید یافته ها را دریافت کنید. بسیاری از بیمارستان ها و کلینیک ها اکنون پورتال های وب را ارائه می دهند. این به شما امکان می دهد نتایج خود را ظرف چند ساعت یا چند روز مشاهده کنید.

این یک رویکرد هوشمندانه است زیرا اضطراب بیمار را تسکین می دهد و تشخیصی را که منتظرش بودند در اختیار آنها قرار می دهد. بیماران همچنین می توانند از طریق پورتال های وب به اطلاعات پزشکی قبلی خود دسترسی داشته باشند و به آنها اجازه می دهد تا قرار ملاقات ها، شرایط پزشکی و صورتحساب خود را پیگیری کنند.

6. پلتفرم های آنلاین مختلف

کلینیک ها، پزشکان و حتی مراکز تحقیقاتی می توانند از سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک برای دستیابی به مخاطبان بیشتری استفاده کنند. مراکز مراقبت‌های بهداشتی، به‌ویژه بیمارستان‌ها، از رسانه‌های اجتماعی برای حفظ ارتباط با بیماران، پاسخ به پرسش‌های آنها، راه‌اندازی کمپین‌های آگاهی‌بخشی عمومی و انجام اطلاع‌رسانی به جامعه استقبال می‌کنند. برخی از این خدمات پیچیده هستند و امکان گفتگوی فوری با پرستاران و پزشکان در مورد شرایط پزشکی را فراهم می‌کنند یا حتی به افراد یادآوری می‌کنند که آزمایش‌ها و واکسن‌های معمول را دریافت کنند.

7. بهبود شرکت های داروسازی

کسب و کارهای دارویی دسترسی به اطلاعات بیشتر را برای تأثیرگذاری بر تصمیمات توسعه محصول خود به عنوان پرونده الکترونیک سلامت آسان تر می یابند. [EHRs] رایج تر می شود و در دسترس بودن داده ها افزایش می یابد. روشی که کسب‌وکارها برای استفاده از این اطلاعات انتخاب می‌کنند، با نحوه کسب درآمد تعیین می‌شود.

علاوه بر این، بسیاری از کسب و کارهای دارویی از فناوری یکبار مصرف (SUT) در فرآیندهای تولید خود استفاده می کنند. این روند با آگاهی بیشتر بازیگران صنعت از مزایای بزرگ این فناوری ادامه دارد. علاوه بر این، این روش با حذف نیاز به استریل کردن ظروف، امکان ایجاد محصولات قابل اعتمادتر را فراهم می کند.

8. نانوتکنولوژی

ما در مراحل اولیه هستیم نانو پزشکی عصر. نانوذرات و نانودستگاه ها به عنوان سیستم های دقیق دارورسانی، تجهیزات درمان سرطان و جراحان میکروسکوپی در آینده ای نه چندان دور مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

به عنوان مثال، محققان موسسه مکس پلانک با ربات‌هایی با ابعاد بسیار کوچک (کوچکتر از یک میلی‌متر) کار می‌کنند که در مایعات فیزیولوژیکی شما شنا می‌کنند و ممکن است برای ارائه دارو یا سایر کمک‌های پزشکی به شیوه‌ای بسیار متمرکز استفاده شوند. این میکروربات های گوش ماهی شکل برای حرکت در مایعات غیر نیوتنی مانند جریان خون، سیستم لنفاوی یا لغزنده روی سطح کره چشم شما طراحی شده اند.

نتیجه

تأثیر تحول آفرین فناوری در بخش مراقبت های بهداشتی را نمی توان نادیده گرفت. اگرچه این موضوعی است که به افراد بسیار ماهر و با تجربه چندین ساله نیاز دارد، اما از نظر تجهیزات و ابزار نیز بسیار سخت است. امید به زندگی در جهان افزایش می‌یابد و پیری جمعیت، محیط بسیار سختی را برای نوآوری و فناوری مراقبت‌های بهداشتی ایجاد می‌کند.

در آخرین خبرنامه ما مشترک شوید

برای خواندن محتوای انحصاری ما، هم اکنون ثبت نام کنید.
5 دلار در ماه، 50 دلار در سال
دیدگاهتان را بنویسید