چندین نفر در بیرون کافی شاپ خرسون در بمباران شدید کشته شدندخرسون روز پنجشنبه تحت شدیدترین بمباران از زمانی که نیروهای اوکراینی دو هفته پیش شهر جنوبی را بازپس گرفتند، قرار گرفت.

شاهدان در گفتگو با خبرنگاران آسوشیتدپرس گفتند که رگبار موشک ها چهار نفر را در بیرون یک کافی شاپ کشته و یک زن نیز در کنار خانه اش کشته شد.

بیمارستان‌های بدون برق و آب نیز با پیامدهای وحشتناک تشدید حملات روسیه دست و پنجه نرم می‌کنند. آنها روز پنجشنبه به ساختمان های مسکونی و تجاری برخورد کردند، برخی را به آتش کشیدند، خاکستر را به سمت آسمان منفجر کردند و شیشه ها را در خیابان ها شکستند.

اولنا ژورا در حال حمل نان برای همسایگانش بود که اعتصابی که نیمی از خانه او را ویران کرد باعث زخمی شدن شوهرش ویکتور شد. در حالی که امدادگران او را می بردند، از درد به خود می پیچید.

یکی از ساکنان مجروح پس از حمله روسیه قبل از انتقال به بیمارستانی در خرسون در روز پنجشنبه در داخل آمبولانس خوابیده است (Bernat Armangue/AP)

او در حالی که اشک می ریخت گفت: من شوکه شدم. سپس شنیدم (او) فریاد می زد: نجاتم بده، نجاتم بده.

ساکنان پایتخت بمباران شده اوکراین در عین حال بطری های خالی را در جستجوی آب در دست گرفتند و برای انرژی و گرما در کافه ها شلوغ کردند و پس از حملات موشکی جدید روسیه یک روز قبل که شهر و بسیاری از کشور را در تاریکی فرو برد، سرسختانه به حالت زنده ماندن روی آوردند.

برخی از ساکنان کیف به جمع آوری آب باران از لوله های زهکشی متوسل شدند، زیرا تیم های تعمیر برای اتصال مجدد منابع تلاش می کردند.

دوستان و اعضای خانواده پیام هایی را رد و بدل کردند تا بفهمند چه کسی برق و آب برگشته است. برخی یکی را داشتند اما دیگری را نداشتند. حمله هوایی روز قبل به شبکه برق اوکراین بسیاری را بدون هیچکدام از این دو باقی نگذاشت.

آتش نشانان اوکراینی در زایشگاه بیمارستان آسیب دیده در ویلنیانسک، منطقه زاپوریژژیا (AP) کار می کنند.

ویتالی کلیچکو، شهردار کیف، گفت: حدود 70 درصد از پایتخت اوکراین صبح روز پنجشنبه همچنان بدون برق است.

او در یک بیانیه تلگرامی گفت که «مهندسین برق تمام تلاش خود را می‌کنند تا هر چه سریع‌تر برق را بازگردانند» و افزود که آب در حدود نیمی از کیف در ساحل چپ رودخانه دنیپر برقرار شده است.

این اعتصابات همچنین باعث قطع برق در کشور همسایه مولداوی شد.

روسیه حملات ویرانگری را به زیرساخت های قدرت اوکراین انجام داده است، زیرا نیروهای این کشور در جنگ تمام عیار که در 24 فوریه، دقیقاً 9 ماه پیش آغاز کرد، دچار شکست های میدانی شده اند.

نظامیان اوکراینی به مواضع روسیه در خط مقدم نزدیک خرسون آتش گشودند (AP)

ستاد کل اوکراین صبح پنجشنبه گزارش داد که نیروهای روسیه 67 موشک کروز و 10 پهپاد را در جریان “حمله گسترده روز چهارشنبه به ساختمان های مسکونی و زیرساخت های انرژی” در کیف و چندین منطقه دیگر در اوکراین شلیک کردند.

تلاش برای بازگرداندن منابع برق، گرمایش و آب که به دلیل حملات چهارشنبه مختل شده بود در سایر نقاط اوکراین در جریان بود.

فرماندار منطقه پولتاوا، دمیترو لونین، گفت که “یک سناریوی خوش بینانه” نشان می دهد که برق از روز پنجشنبه به ساکنان منطقه مرکزی اوکراین باز خواهد گشت.

کیف در شرایط خاموشی پس از حمله موشکی روسیه (AP)

آقای لونین در تلگرام با اشاره به اینکه برق برای ۱۵۵۰۰ نفر و ۱۵۰۰ شرکت یا سازمان در منطقه برقرار شده است، گفت: «در چند ساعت آینده، ما شروع به تامین انرژی برای زیرساخت‌های حیاتی و سپس برای اکثر مصرف‌کنندگان خانگی خواهیم کرد». .

آقای لونین افزود که تامین آب در چندین بخش از شهر پولتاوا از سر گرفته شده و چهار ایستگاه دیگ بخار شروع به گرم کردن بیمارستان های منطقه کرده اند.

به گفته کیریلو تیموشنکو، معاون دفتر ریاست جمهوری اوکراین، صبح پنجشنبه، مناطق Kirovohrad و Vinnytsia دوباره به شبکه برق وصل شدند و به بیش از ده ها منطقه دیگر اضافه شد که چهارشنبه شب دوباره وصل شدند.

فرماندار والنتین رزنیچنکو گفت که در منطقه جنوب شرقی دنیپروپتروفسک، برق تا 50 درصد از مصرف کنندگان برقرار شده است، اما خاطرنشان کرد که “وضعیت انرژی پیچیده است”.

در بحبوحه حملات مستمر روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین، مقامات اوکراینی شروع به باز کردن آنچه آنها «نقاط شکست ناپذیری» می‌کنند را آغاز کردند – فضاهای گرم و برقی که مردم می‌توانستند برای غذای گرم و همچنین برق برای شارژ دستگاه‌های خود و اتصال به اینترنت بروند.


دیدگاهتان را بنویسید