پلوسی می‌گوید ترامپ «مرد کافی» برای شهادت در تحقیقات 6 ژانویه نیستنانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، روز یکشنبه پیشنهاد داد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، آنقدر بزدل است که از احضاریه کنگره ایالات متحده که وی را مجبور می کند به کمیته ویژه ای که در مورد نقش او در حمله به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021 تحقیق می کند شهادت دهد، اطاعت کند.

پلوسی در مصاحبه ای با ام اس ان بی سی گفت: “فکر نمی کنم او آنقدر مرد باشد که بتواند حاضر شود. فکر نمی کنم وکلایش بخواهند که او در محل حاضر شود، زیرا او باید تحت سوگند شهادت دهد.”

او افزود: “ما خواهیم دید که آیا او به اندازه کافی مرد است که بتواند ظاهر شود.”

کمیته منتخب روز جمعه اعلام کرد که احضاریه ای را برای ترامپ صادر کرده است و به او تا 4 نوامبر فرصت داده است تا طیف گسترده ای از اسناد مربوط به فعالیت های خود را قبل و بعد از حمله مرگبار 6 ژانویه توسط حامیان رئیس جمهور سابق ارائه کند. این هیئت همچنین به ترامپ اطلاع داد که از او می‌خواهد در تاریخ 14 نوامبر یا حدود آن برای شهادت حاضر شود.

ترامپ از زمانی که در انتخابات 2020 شکست خورد، اصرار داشت که قربانی تقلب گسترده در رأی‌دهندگان شده است، ادعایی که با تعداد زیادی پرونده قضایی و حسابرسی رد شده است.

با این وجود، ترامپ تاکید کرده است که هیچ اقدام غیرقانونی در طرح این پرونده از جمله در روز شورش کنگره انجام نداده است. او مرتباً از پانل کنگره به عنوان “کمیته منتخب” یاد می کند و آن را به انجام حملات سیاسی ناعادلانه علیه خود متهم می کند.

خشونت در کاپیتول زمانی آغاز شد که حامیان ترامپ تلاش کردند کنگره را از تایید رسمی پیروزی قاطع جو بایدن دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 بازدارند.

ترامپ و پلوسی روابط طولانی و طوفانی داشته اند.

او دو پرونده استیضاح علیه او را هدایت کرد و بیزاری آنها از یکدیگر گاهی در زمان ریاست جمهوری او در معرض دید عموم قرار می گرفت.

در پایان سخنرانی ترامپ در سال 2020 با عنوان “وضعیت اتحادیه” در کنگره، پلوسی با تحقیر یک نسخه چاپ شده از آن آدرس را در حالی که پشت سر او نشسته بود در طول مراسم تلویزیون ملی پاره کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که ترامپ برای شروع سخنرانی در مجلس نمایندگان حاضر شد و از دست دادن پلوسی خودداری کرد.

سال گذشته، نشست کاخ سفید بین ترامپ و رهبران کنگره در مورد سیاست آمریکا در سوریه با خشم همراه شد که طبق گزارش ها، ترامپ پلوسی را «سیاستمدار درجه سه» خواند و بعداً گفت که او «بی‌حوصله است».

در خارج از کاخ سفید پس از نشستی که دموکرات ها از آن هجوم بردند، پلوسی به خبرنگاران گفت که ترامپ دچار «تخریب» شده است.

همچنین روز یکشنبه، لیز چنی، نماینده جمهوری خواهان، به شبکه NBC “Meet the Press” گفت که ترامپ احتمالاً چندین جنایت را مرتکب شده است که وزارت دادگستری ایالات متحده به طور بالقوه می تواند او را تحت تعقیب قرار دهد.

چنی، یکی از دو عضو جمهوری خواه در پنل منتخب مجلس نمایندگان، گفت: «ما در مورد تعدادی از جرایم جنایی مختلف که احتمالاً در اینجا مورد بحث است، کاملاً شفاف صحبت کرده ایم.

چنی گفت: «او تمایل خود را برای استفاده از زور برای جلوگیری از انتقال مسالمت آمیز قدرت نشان داده است.

او اتهامات جنایی خاصی را که کمیته می تواند در گزارش آتی پس از تحقیقات بیش از یک ساله پیشنهاد کند، مطرح نکرد. – رویترز


دیدگاهتان را بنویسید