پاکستان ژنرال منیر جاسوس سابق را به عنوان فرمانده جدید ارتش منصوب کردوزیر اطلاعات گفت که شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان، رئیس سابق جاسوسی این کشور را به عنوان رئیس ارتش منصوب کرده است و به ماه ها گمانه زنی درباره انتصاب جدید پایان داد.

ارتش از لحاظ تاریخی نفوذ زیادی در پاکستان داشته است و نیمی از تاریخ 75 ساله خود را بر آن حکومت می کند و همچنین بر برنامه هسته ای آن نظارت می کند.

مانند چین و هند همسایه، پاکستان دارای زرادخانه های هسته ای و سیستم موشکی است که عمدتاً رقیب اصلی هند را هدف قرار می دهد.

عاصم منیر که به ژنرال چهار ستاره ارتقا یافت و بازنشستگی برنامه ریزی شده وی به تعویق افتاد، جایگزین ژنرال قمر جاوید باجوا شد که دوره شش ساله تمدید شده وی در 29 نوامبر به پایان می رسد.

ژنرال منیر نقش جدید خود را در بحبوحه خصومت بین آقای شریف و نخست وزیر پیشین عمران خان آغاز می کند.

نخست‌وزیر سابق علناً ژنرال باجوا را به ایفای نقش در برکناری وی متهم کرده است، اتهامی که فرمانده مستعفی ارتش آن را رد کرده است.

آقای خان، ستاره سابق کریکت که تبدیل به یک سیاستمدار اسلام‌گرا شد، در ماه آوریل با رای عدم اعتماد در پارلمان برکنار شد.

او اکنون در اپوزیسیون است و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام است و مدعی است که برکناری او غیرقانونی بوده و توسط آقای شریف و با کمک دولت ایالات متحده سازماندهی شده است.

آقای شریف و واشنگتن این اتهامات را رد کرده اند و دولت فعلی می گوید که انتخابات بعدی طبق برنامه در سال 2023 برگزار خواهد شد.

به گفته مریم اورنگ زیب وزیر اطلاعات، آقای شریف همچنین سپهبد سحیر شمشاد میرزا را به عنوان رئیس کمیته مشترک ستاد مشترک ارتش منصوب کرد و جایگزین ژنرال ندیم رضا که این هفته بازنشسته می شود، شد.

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری، رئیس جمهور عارف علوی این انتصاب ها را تأیید کرد و به ژنرال منیر و ژنرال میرزا به دلیل ارتقاء آنها به ژنرال های چهار ستاره تبریک گفت.

ژنرال منیر در دوره ریاست جمهوری آقای خان اداره اطلاعات بین سرویس ها را بر عهده داشت، اما بدون توضیح از سمت نخست وزیر وقت اخراج شد.


دیدگاهتان را بنویسید