پاکستان به دنبال کمک بین المللی برای قربانیان سیل استشهباز شریف، نخست وزیر پاکستان، برای مقابله با خسارات مرگبار سیل در این کشور فقیر، درخواست کمک بین المللی کرده است.

درخواست او در توییتر در بحبوحه باران شدید شدیدی که پاکستان را درگیر کرده بود، مطرح شد و تعداد کل کشته‌شدگان را از اواسط ژوئن به 937 نفر رساند.

آقای شریف گفت که با دیپلمات های خارجی در اسلام آباد پایتخت درباره خسارات ناشی از سیل دیدار کرده است.

وی با تشکر از سایر کشورها و گروه‌ها به خاطر حمایت‌شان، در توییتی نوشت: «طلسم باران ادامه‌دار باعث ویرانی در سراسر کشور شده است».

یک خانواده اقلام قابل استفاده را از خانه سیل زده خود در جعفرآباد، منطقه ای در جنوب غربی ایالت بلوچستان پاکستان نجات می دهند (زاهد حسین/AP)

“با هم ما بهتر خواهیم شد.”

سیل ناشی از باران‌ها، ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و انفجار ابر بیش از سه میلیون نفر را تحت تأثیر قرار داده است.

به گفته اداره ملی مدیریت بلایای طبیعی، سیل به 170000 خانه آسیب رسانده، جاده ها را شسته و نزدیک به 150 پل را ویران کرده است.

اگرچه آب سیل در برخی مناطق کاهش یافت، اما وضعیت در استان سند بدتر شد، جایی که نیروهای امدادی از قایق ها برای تخلیه افراد محصور استفاده می کردند.

هزاران نفر از مردم سیل زده در خانه های موقت و چادرها زندگی می کردند.

این بحران دولت آقای شریف را مجبور به اعلام وضعیت فوق العاده کرد.

سازمان ملل متحد در بیانیه ای در روز پنجشنبه اعلام کرد که سه میلیون دلار (2.5 میلیون پوند) به آژانس های امدادی سازمان ملل و شرکای آن در پاکستان برای مقابله با سیل اختصاص داده است.

در این بیانیه آمده است: «این برای سلامت، تغذیه، امنیت غذایی، و خدمات آب و فاضلاب در مناطق آسیب‌دیده از سیل، با تمرکز بر آسیب‌پذیرترین افراد استفاده خواهد شد.»

زنی از خانه سیل زده خود در جعفرآباد وسایل می برد (زاهد حسین/ آسوشیتدپرس)

باران های موسمی در پاکستان معمولا از ماه جولای شروع می شود.

اما امسال، بارش شدید باران در ماه ژوئن کشور را درنوردید و باعث سیل شد.

دانشمندان می گویند تغییر آب و هوا عامل اصلی هوای شدید غیرعادی است که زندگی میلیون ها نفر را بدبخت کرده است.

به گفته شری رحمان، وزیر تغییرات آب و هوایی، در حال حاضر چالش واقعی نجات جان افراد و ترتیب دادن چادر و غذا برای افراد بی خانمان بود.

خانم رحمان گفت: «این یک فاجعه انسانی با ابعاد حماسی است، هزاران نفر بدون سرپناه هستند، بسیاری بدون غذا و مردم سرگردان هستند.

ما باید نه تنها از استان ها و اسلام آباد بپرسیم، بلکه توانمندی و حتی مدیریت امداد و نجات از توان هر اداره یا دولتی خارج است.


دیدگاهتان را بنویسید