پادشاه مالزی انور ابراهیم، ​​رهبر اصلاح طلبان را به عنوان نخست وزیر معرفی کردپادشاه مالزی روز پنجشنبه انور ابراهیم، ​​رهبر اپوزیسیون اصلاح طلب را به عنوان نخست وزیر این کشور منصوب کرد.

اعلامیه سلطان عبدالله سلطان احمدشاه پس از انتخابات عمومی تفرقه‌انگیز، مجلس معلق را به وجود آورد.

ائتلاف امید آقای انور با 82 کرسی، کمتر از 112 کرسی مورد نیاز برای اکثریت، انتخابات روز شنبه را رهبری کرد.

احمد زاهد حمیدی، رئیس سازمان ملی متحد مالایی، پس از دیدار با پادشاه سلطان عبدالله سلطان احمد شاه در روز چهارشنبه در کاخ ملی، هنگام خروج دست تکان می دهد (وینسنت تیان/AP)

ائتلاف ملی جناح راست نخست وزیر سابق محی الدین یاسین 73 کرسی به دست آورد و متحد آن حزب اسلامی پان مالزی با 49 کرسی به عنوان بزرگترین حزب واحد ظاهر شد.

آقای انور پس از آن پیروز شد که سایر بلوک‌های کوچکتر موافقت کردند که از او برای تشکیل دولت وحدت ملی حمایت کنند. صعود او به اوج نگرانی ها را در ملت چند نژادی در مورد اسلامی شدن بیشتر در زمان آقای محی الدین کاهش خواهد داد و امیدها را برای از سرگیری اصلاحات برای حکومت بهتر برانگیخت.

بسیاری از روستایی‌های مالایی که دو سوم از جمعیت 33 میلیونی مالزی را تشکیل می‌دهند، که شامل اقلیت‌های بزرگی از قومیت‌های چینی و هندی می‌شود، نگران هستند که با کثرت گرایی بیشتر، حقوق خود را از دست بدهند.

این، همراه با فساد در سازمان ملی متحد مالایی (UMNO)، به نفع بلوک آقای محی الدین بوده است.

انور ابراهیم در یک کنفرانس مطبوعاتی در سوبانگ، مالزی (وینسنت تیان/AP)

اقتصاد و افزایش هزینه زندگی نگرانی اصلی رای دهندگان بود، اگرچه بسیاری به دلیل آشفتگی سیاسی که از نظرسنجی های سال 2018 منجر به سه نخست وزیر شده است، بی تفاوت هستند.

خشم نسبت به فساد دولتی منجر به شکست تکان دهنده UMNO در سال 2018 از بلوک آقای انور شده بود که شاهد اولین تغییر رژیم از زمان استقلال مالزی در سال 1957 بود.

این نظرسنجی‌ها امید به اصلاحات را برانگیخت، زیرا رهبران زمانی قدرتمند UMNO به دلیل اختلاس زندانی یا به دادگاه کشیده شدند. اما فریب سیاسی و فرار از حزب محی الدین پس از 22 ماه منجر به فروپاشی دولت شد.

UMNO به عنوان بخشی از یک دولت جدید با بلوک آقای محی‌الدین بازگشت، اما درگیری‌های داخلی منجر به آشفتگی مداوم شد.


دیدگاهتان را بنویسید