وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد روسیه مجبور به واردات کیت نظامی از کره شمالی شده استکارشناسان دفاعی بر این باورند که نیروهای ولادیمیر پوتین مجبور به تامین تجهیزات از کره شمالی و ایران هستند، زیرا اثرات تحریم ها و خسارات نظامی در اوکراین تحت تاثیر قرار گرفته است.

تحلیلگران اطلاعات دفاعی بریتانیا فکر می کنند که مسکو “به طور فزاینده ای از سایر کشورهای تحت تحریم به شدت تسلیحات تهیه می کند” زیرا ذخایر خود در حال اتمام است.

به روز رسانی منتشر شده توسط وزارت دفاع بریتانیا به ادعاهایی مبنی بر اینکه نیروهای اوکراینی یک پهپاد ساخت ایران را سرنگون کرده اند به عنوان مدرکی دال بر استفاده مسکو از سامانه های منشأ آن از تهران اشاره می کند.

اوکراین مدعی شد که این پهپاد را در نزدیکی کوپیانسک به عنوان بخشی از حملاتی که خطوط روسیه در اطراف خارکف در جبهه شرقی را درنوردیده، سرنگون کرده است.

این تصویر حاکی از آن است که “پهپاد انتحاری شاهد” توسط نیروهای اوکراینی سرنگون شده است و در اثر برخورد آنطور که طراحی شده بود منفجر نشده است، اگرچه اطلاعات کمی توسط مقامات کیف منتشر شده است.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد: «روسیه به احتمال قوی برای اولین بار هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی (پهپاد) را در اوکراین مستقر کرده است.

در 13 سپتامبر 2022، مقامات اوکراینی گزارش دادند که نیروهای آنها یک پهپاد شاهد-136 را در نزدیکی کوپیانسک، در منطقه تهاجم موفق اوکراین، سرنگون کردند.

«شاهد-136 یک پهپاد تهاجمی یک طرفه با برد ادعایی 2500 کیلومتر است.

سیستم‌های مشابه ساخت ایران احتمالاً در حملاتی در خاورمیانه، از جمله علیه نفتکش MT Mercer Street در جولای 2021 استفاده شده است.

نیروهای روسیه از زمان آغاز حمله به اوکراین در فوریه متحمل خسارات سنگینی شده اند و تحریم ها دسترسی به اجزای کلیدی سیستم های تسلیحاتی این کشور را محدود کرده است.

در به‌روزرسانی وزارت دفاع آمده است: «روسیه به‌طور فزاینده‌ای به‌طور فزاینده‌ای از سایر کشورهای تحت تحریم‌های شدید مانند ایران و کره شمالی با کاهش ذخایر خود تسلیحات تهیه می‌کند.

از دست دادن یک شاهد-136 در نزدیکی خط مقدم نشان می‌دهد که این احتمال واقع بینانه وجود دارد که روسیه تلاش می‌کند از این سامانه برای انجام حملات تاکتیکی استفاده کند نه علیه اهداف استراتژیک بیشتر در خاک اوکراین.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز بر تأثیر تحریم ها بر صنعت دفاعی روسیه تأکید کرد.

او گفت: «ارتش روسیه تراشه‌هایی را از ماشین‌های ظرفشویی و یخچال‌ها می‌گیرد تا سخت‌افزار نظامی خود را تعمیر کند، زیرا نیمه‌رساناها تمام شده‌اند.

صنعت روسیه در حال فروپاشی است.
دیدگاهتان را بنویسید