هواپیمای کره ای ایر پس از تیراندازی از باند فرودگاه فیلیپین به شدت آسیب دیدیک فرودگاه بزرگ فیلیپین پس از آسیب دیدن هواپیمای کره ای ایر که در اثر باران شدید از باند فرود سقوط کرد، بسته شد.

هیچ آسیبی در میان 162 مسافر و 11 خدمه که با استفاده از سرسره های اضطراری از هواپیما فرار کردند گزارش نشده است.

ده‌ها پرواز لغو شده‌اند و فرودگاه بین‌المللی مکتان-سبو، یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های کشور، به دلیل گیرکردن هواپیما در انتهای باند تنها و قابل استفاده خود بسته شده است.

این حادثه باعث عذرخواهی عمومی رئیس کره‌ای ایر و قول یکی از برجسته‌ترین خطوط هوایی آسیا برای جلوگیری از تکرار آن شد.

یک نگهبان در کنار هواپیمای آسیب دیده کره ای راه می رود (خوان کارلو دی ولا/AP)

وو کیهونگ، رئیس ایر کره‌ای گفت: «ما همیشه ایمنی را در همه عملیات‌هایمان در اولویت قرار می‌دهیم و واقعاً از استرس و ناراحتی‌ای که برای مسافرانمان ایجاد شده متأسفیم».

قسمت زیرین هواپیما بریده شده و دماغه آن به شدت آسیب دیده است. هواپیما به سمت جلو روی یک منطقه چمن افتاده بود که چرخ فرود جلویی آن قابل مشاهده نبود و سرسره های اضطراری روی درها مستقر شده بود.

یک سوراخ باز شده نیز در بالای هواپیما نزدیک درب ورودی قابل مشاهده بود.

مقامات فیلیپین گفتند که سوخت باقیمانده هواپیما قبل از شروع تلاش برای خارج کردن هواپیما از بین خواهد رفت. مقامات همچنین در حال ارزیابی بودند که آیا می توان به سایر هواپیماهایی که در فرودگاه سرگردان هستند اجازه پرواز ایمن را داد یا خیر.

ده‌ها پرواز به و از استان سبو لغو شدند، از جمله پروازهای شرکت هواپیمایی فیلیپین که در ابتدا بیش از 50 پرواز داخلی لغو شده بود.

هواپیما به شدت آسیب دیده است (سازمان هواپیمایی کشوری فیلیپین از طریق AP)

تحقیقات فیلیپین درباره این حادثه در حال انجام است.

خطوط هوایی کره اعلام کرد که ایرباس A330 که از اینچئون، کره جنوبی پرواز می کرد، دو بار قبل از اینکه در تلاش سوم از باند فرودگاه عبور کرد، تلاش کرد فرود بیاید.

سازمان هواپیمایی کشوری فیلیپین گفت: «همه مسافران سالم هستند و پرسنل زمینی در حال حضور هستند.

در سال 1981، یک هواپیمای بوئینگ 747 خطوط هوایی کره هنگام برخاستن از فرودگاه بین‌المللی مانیل از باند فرودگاه عبور کرد و به توقفی در لبه بزرگراه اصلی رسید. در این حادثه بیش از 12 نفر از حدود 350 سرنشین هواپیما مجروح شدند.

هواپیما به یک حصار بتنی برخورد کرد و در حالی که قسمت جلویی آن به طرز ترسناکی بر روی یک جاده فرعی شلوغ یک بزرگراه کلیدی در جنوب مانیل بیرون زده بود، روی شکم خود متوقف شد.


دیدگاهتان را بنویسید