مردی که با پرچم رنگین کمان وارد زمین شد از حضور در مسابقات جام جهانی محروم شدمعترضی که در جریان بازی جام جهانی با پرچم رنگین کمان و پیراهن سوپرمن آبی با پیام‌هایی در حمایت از اوکراین و زنان ایرانی به زمین دوید، از حضور در مسابقات فوتبال قطر منع شد. .

کمیته سازماندهی جام جهانی در بیانیه ای اعلام کرد که “فرد درگیر بلافاصله پس از بیرون راندن از زمین آزاد شد” و سفارت وی نیز مطلع شده است.

در این بیانیه آمده است: «در نتیجه اقدامات او و طبق روال معمول، (اجازه ورود) وی لغو شده و از حضور در مسابقات آینده در این مسابقات محروم شده است.

این معترض در شبکه های اجتماعی خود را ماریو فری، ایتالیایی معرفی کرد که پیش از این نیز در مسابقات فوتبال حرکات نمایشی مشابهی انجام داده است.

ماریو فری ایتالیایی قبلاً شیرین کاری های مشابهی انجام داده است (ابی پار)

فری در نیمه دوم بازی روز دوشنبه بین پرتغال و اروگوئه با حمل پرچم رنگین کمانی به میدان رفت. ماموران امنیتی او را تعقیب کردند و او قبل از بدرقه شدن پرچم را روی زمین زمین انداخت.

فری در یک پست اینستاگرامی نوشت: «من آن را «آخرین رقص» می‌نامم، آخرین تهاجم میدانی‌ام، می‌خواستم پیام‌های مهمی را ارسال کنم که در ماه‌های اخیر تجربه آن را تجربه کرده‌ام.

او گفت که دوستانی در اوکراین دارد که در رنج هستند و پس از حمله روسیه به کشور در ماه فوریه، یک ماه را به عنوان داوطلب در این کشور گذراند.

در روزهای قبل از بازی های افتتاحیه، کاپیتان های هفت تیم اروپایی از پوشیدن بازوبندهای رنگارنگ “One Love” در مسابقات جام جهانی برای حمایت از حقوق دگرباشان جنسی منع شدند. همجنس گرایی در قطر غیرقانونی است.

برخی از هواداران همچنین از اینکه اجازه ندارند وسایلی با رنگ های رنگین کمانی به ورزشگاه ببرند، شکایت کردند.

فری گفت که این باعث شد او اعتراض کند.

او نوشت: “فیفا بازوبندهای رنگین کمانی کاپیتان ها و پرچم های حقوق بشر را در سکوها ممنوع کرد، آنها همه را محروم کردند، اما نه من”، و افزود: “من مانند رابینهود 2.0، پیام را برای مردم آوردم.” ما جهانی آزاد می خواهیم که به همه نژادها و عقاید احترام بگذارد.»

ماریو فری گفت که پلیس او را حدود یک ساعت پس از حادثه بازداشت کرد (پتر دیوید جوسک/AP)

فری گفت که پلیس حدود یک ساعت پس از حادثه او را نگه داشته و با او رفتار خوبی داشته است.

او گفت جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا به او کمک کرد تا بدون هیچ جریمه‌ای، به جز محرومیت از تماشای مسابقات جام جهانی، آزاد شود.

اما حتی برای آن هم راه حلی وجود دارد. فری در یک ضبط اینستاگرامی بدون اشاره به جزئیات گفت: من برای امشب جادویی آماده کرده ام.

فری قبلا چندین مسابقه را قطع کرده است.

او گفت که اینفانتینو از زمانی که در مسابقات جام جهانی آفریقای جنوبی در سال 2010 و برزیل در سال 2014 به میدان رفت، او را شناخت.


دیدگاهتان را بنویسید