مدرنا از Pfizer و BioNTech به دلیل واکسن Covid-19 شکایت کردشرکت مدرنا از غول دارویی ایالات متحده فایزر و شریک آلمانی آن BioNTech به دلیل نقض حق ثبت اختراع در مورد واکسن کووید-19 این شرکت شکایت کرده است.

سازنده واکسن آمریکایی گفت که شکایت های نقض حق ثبت اختراع را در دادگاه منطقه ای ایالات متحده در ماساچوست و دادگاه منطقه ای دوسلدورف در آلمان تنظیم کرده است و ادعا می کند که شرکت ها “فناوری را بدون اجازه مدرنا کپی کرده اند” که سال ها قبل از همه گیری توسعه یافته است.

مدرنا اضافه کرد که به دنبال حذف Comirnaty، واکسن Pfizer/BioNTech از بازار نیست یا دستوری برای فروش آتی ندارد.

استفان بانسل، مدیر اجرایی مدرنا گفت: «ما این شکایت‌ها را برای محافظت از پلتفرم فناوری mRNA نوآورانه که در دهه قبل از همه‌گیری کووید-19 پیشگام بودیم، میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری کردیم و در طول دهه قبل از همه‌گیری کووید-19 ثبت کردیم، تشکیل می‌دهیم.

این پلتفرم بنیادی که ساخت آن را در سال 2010 آغاز کردیم، همراه با کار ثبت اختراع خود بر روی ویروس‌های کرونا در سال‌های 2015 و 2016، ما را قادر ساخت واکسن کووید-19 ایمن و بسیار مؤثر را در زمان بی‌سابقه پس از شیوع بیماری همه‌گیر تولید کنیم.

همانطور که ما برای مبارزه با چالش‌های بهداشتی در حال حرکت رو به جلو کار می‌کنیم، مدرنا از پلتفرم فناوری mRNA ما برای توسعه داروهایی استفاده می‌کند که می‌توانند بیماری‌های عفونی مانند آنفولانزا و HIV، و همچنین بیماری‌های خودایمنی و قلبی عروقی و انواع نادر سرطان را درمان و از آن پیشگیری کنند.

شانون تایم کلینگر، مدیر ارشد حقوقی این شرکت افزود: «ما معتقدیم که Pfizer و BioNTech به طور غیرقانونی از اختراعات مدرنا کپی کرده اند و آنها بدون اجازه به استفاده از آنها ادامه داده اند.

«خارج از کشورهای AMC 92، جایی که عرضه واکسن دیگر مانعی برای دسترسی نیست، مدرنا انتظار دارد فایزر و BioNTech برای استفاده مداوم Comirnaty از فناوری‌های ثبت شده مدرنا جبران کنند.

“ماموریت ما برای ایجاد نسل جدیدی از داروهای متحول کننده برای بیماران با ارائه وعده علم mRNA بدون یک سیستم ثبت اختراع که به نوآوری پاداش می دهد و از آن محافظت می کند، محقق نمی شود.”

سخنگوی Pfizer گفت: “Pfizer/BioNTech هنوز شکایت را به طور کامل بررسی نکرده است، اما ما از دعوای قضایی با توجه به اینکه واکسن Pfizer/BioNTech Covid-19 مبتنی بر فناوری mRNA اختصاصی BioNTech بوده و توسط BioNTech و Pfizer توسعه یافته است، شگفت زده شده ایم.

ما به مالکیت معنوی خود در حمایت از واکسن Pfizer/BioNTech اطمینان داریم و به شدت در برابر ادعاهای شکایت دفاع خواهیم کرد.


دیدگاهتان را بنویسید