مجرم قاتل قهرمان ضد آپارتاید در زندان آفریقای جنوبی چاقو خوردبه گفته مقامات، قاتل محکوم به اعدام کریس هانی، رهبر ضد آپارتاید آفریقای جنوبی، دو روز قبل از آزادی مشروط در زندان مورد ضربات چاقو قرار گرفته است.

یانوش والوس، یک شهروند لهستانی 69 ساله، قرار بود روز پنجشنبه پس از اینکه دادگاه قانون اساسی این کشور دستور آزادی مشروط او را ظرف 10 روز صادر کرد، روز پنجشنبه آزاد شد.

او به دلیل قتل آقای هانی در سال 1993 به حبس ابد محکوم شد که در یک فضای سیاسی ناآرام پیش از گذار کشور از آپارتاید به دموکراسی رخ داد و تقریباً کشور را در خشونت سیاسی فرو برد.

کریس هانی (AP)

Singabakho Nxumalo، سخنگوی بخش خدمات اصلاحی، در بیانیه‌ای تایید کرد که والوس توسط یکی از زندانیان مورد اصابت چاقو قرار گرفته است.

“وزارت خدمات اصلاحی می تواند یک حادثه تاسف بار چاقوکشی مربوط به زندانی یانوش والوس را تایید کند. گزارش دقیق حادثه قرار است در مرحله بعد ارائه شود.

او گفت که والوس در حال حاضر پایدار است و تحت مراقبت های پزشکی توسط خدمات پزشکی زندان قرار دارد.

خبر آزادی والوس با خشم و ناامیدی بخش‌های مختلف جامعه، از جمله حزب کمونیست آفریقای جنوبی، که آقای هانی در زمان مرگ خود رهبری آن را بر عهده داشت، مواجه شده است.

چندین راهپیمایی در این هفته بر سر تصمیم دادگاه برای آزادی والوس برنامه ریزی شده بود.

روز دوشنبه، دولت اعلام کرد که والوس برای اقامت در این کشور از معافیت برخوردار می شود تا بتواند بقیه دوران محکومیت خود را به صورت مشروط در آفریقای جنوبی سپری کند و به زادگاهش لهستان اخراج نشود.

تابعیت آفریقای جنوبی او در سال 2017 در حالی که او در زندان بود لغو شد.


دیدگاهتان را بنویسید