ماسک برای تأیید اعتبار توییتر پرداخت و هیئت مدیره را اخراج کردایلان ماسک میلیاردر در حال حاضر تغییرات عمده‌ای را برای توییتر انجام داده است – و با شروع هفته اول خود به عنوان مالک پلتفرم رسانه‌های اجتماعی، با موانع بزرگی روبرو می‌شود.

بر اساس گزارشی که شرکت در روز دوشنبه در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ثبت کرد، مالک جدید توییتر هیئت مدیره شرکت را اخراج کرد و خود را تنها عضو هیئت مدیره کرد.

او همچنین در حال آزمایش آب ها برای درخواست از کاربران برای پرداخت هزینه است. یک سرمایه‌گذار خطرپذیر که با آقای ماسک کار می‌کرد، در یک نظرسنجی در توییتر پرسیده بود که کاربران چقدر حاضرند برای علامت چک آبی که توییتر در طول تاریخ از آن برای تأیید حساب‌های با مشخصات بالاتر استفاده می‌کرده، بپردازند تا سایر کاربران بدانند که واقعاً آنها هستند.

آقای ماسک که حسابش تأیید شده است، پاسخ داد: «جالب است».

منتقدان این علامت را که اغلب به افراد مشهور، سیاستمداران، رهبران تجاری و روزنامه نگاران اعطا می شود، به عنوان نماد وضعیت نخبگان مورد تمسخر قرار داده اند.

اما توییتر همچنین از علامت تیک آبی برای راستی‌آزمایی فعالان و افرادی که به‌طور ناگهانی خود را در اخبار پیدا می‌کنند، و همچنین روزنامه‌نگاران کمتر شناخته شده در نشریات کوچک در سراسر جهان، به عنوان ابزاری اضافی برای مهار اطلاعات نادرست از حساب‌هایی که جعل هویت افراد را نشان می‌دهند، استفاده می‌کند.

آقای ماسک روز یکشنبه در پاسخ به کاربری که برای تأیید اعتبار درخواست کمک کرده بود، در توییتی نوشت: «کل فرآیند تأیید در حال حاضر در حال اصلاح است».

در همین حال، الولید بن طلال، شاهزاده میلیاردر سعودی، روز جمعه گفت که او و شرکت هولدینگ پادشاهی‌اش در مجموع 1.89 میلیارد دلار (1.65 میلیارد پوند) از سهام موجود توییتر را به فروش رسانده‌اند که آنها را بعد از آقای ماسک بزرگترین سهامدار شرکت می‌کند.

این خبر باعث نگرانی برخی از قانونگذاران از جمله سناتور کریس مورفی، دموکرات اهل کنتیکت شد.

آقای مورفی در توییتی نوشت که از کمیته سرمایه‌گذاری خارجی – که خرید کسب‌وکارهای آمریکایی توسط خریداران خارجی را بررسی می‌کند – درخواست می‌کند تا پیامدهای امنیت ملی سرمایه‌گذاری پادشاهی در توییتر را بررسی کند.

آقای مورفی در توییتی نوشت: «ما باید نگران باشیم که سعودی‌ها که علاقه آشکاری به سرکوب سخنان سیاسی و تأثیرگذاری بر سیاست ایالات متحده دارند، اکنون دومین مالک بزرگ یک پلت فرم رسانه‌های اجتماعی هستند. یک مسئله امنیت ملی واضح در خطر است و CFIUS باید بررسی کند.»

آقای ماسک با در دست گرفتن مالکیت سرویس رسانه‌های اجتماعی، از گروهی از دوستان و سرمایه‌گذاران دنیای فناوری دعوت کرده است تا به تغییر شرکت مستقر در سانفرانسیسکو کمک کنند، که احتمالاً شامل تغییر و تحول در کارکنان آن می‌شود.

آقای ماسک هفته گذشته، مدیرعامل پاراگ آگراوال و دیگر مدیران ارشد را برکنار کرد. در مورد اینکه آیا و چه زمانی می‌تواند اخراج‌های بزرگ‌تری را آغاز کند، تردید وجود دارد.

دفتر مرکزی توییتر در سانفرانسیسکو (Godofredo A Vasquez/AP)

از جمله افرادی که فاش کرده اند به آقای ماسک کمک می کنند، می توان به سریرام کریشنان، شریک در شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz اشاره کرد که در بهار متعهد شد که به طرح آقای ماسک برای خرید شرکت و خصوصی کردن آن کمک کند.

آقای کریشنان، که یکی از مدیران سابق محصولات توییتر نیز هست، در توییتی گفت که “شرکت بسیار مهمی است و می تواند تاثیر زیادی بر جهان داشته باشد و ایلان فردی است که آن را محقق می کند.”

جیسون کالاکانیس، سرمایه‌دار ریسک‌پذیر که نظرسنجی را در مورد اینکه آیا کاربران برای تأیید هزینه پرداخت می‌کنند یا خیر، توییت کرد، در آخر هفته گفت که «کمی در توییتر حضور دارد و به سادگی سعی می‌کند تا حد ممکن در طول انتقال مفید باشد».

آقای کالاکانیس گفت که تیم در حال حاضر “یک برنامه بسیار جامع برای کاهش تعداد (و دیده شدن) ربات‌ها، ارسال‌کنندگان هرزنامه و بازیگران بد روی پلتفرم دارد.

و در نظرسنجی توییتر، او پرسید که آیا کاربران ماهیانه بین 5 تا 15 دلار برای “تأیید شدن و گرفتن علامت آبی” در توییتر پرداخت خواهند کرد.

توییتر در حال حاضر برای اکثر کاربران رایگان است زیرا درآمد آن به تبلیغات بستگی دارد.

آقای ماسک در ماه آوریل با خرید توییتر به مبلغ 44 میلیارد دلار (38 میلیارد پوند) موافقت کرد، اما تا عصر پنجشنبه بود که سرانجام این معامله را بسته بود، زیرا تلاش‌هایش برای کناره‌گیری از آن منجر به درگیری حقوقی طولانی‌مدت با این شرکت شد.

وکلای آقای ماسک اکنون از دادگاه سلطنتی دلاور می‌خواهند که این پرونده را رد کند.

قرار بود اگر دو طرف تا پایان هفته گذشته به توافق نرسند، در ماه نوامبر به دادگاه بروند.

آقای ماسک از اوایل سال جاری در مورد چگونگی اصلاح توییتر اظهارات زیادی کرده است و هنوز مشخص نیست که او کدام پیشنهاد را در اولویت قرار خواهد داد.

او قول داده است که برخی از محدودیت‌های محتوای توییتر را برای ترویج آزادی بیان کاهش دهد، اما روز جمعه گفت که تا زمانی که «شورای تعدیل محتوا» با دیدگاه‌های مختلف ایجاد نشود، هیچ تصمیم مهمی در مورد محتوا یا بازگرداندن حساب‌های ممنوعه گرفته نخواهد شد.

او بعداً این اظهارات را تایید کرد و در توییتی نوشت: «هرکسی که به دلایل جزئی و مشکوک تعلیق شود، از زندان توییتر آزاد خواهد شد».

رئیس یک صرافی ارزهای دیجیتال که 500 میلیون دلار (436 میلیون پوند) در تصاحب توییتر توسط آقای ماسک سرمایه‌گذاری کرد، گفت که او دلایل مختلفی برای حمایت از این معامله دارد، از جمله احتمال اینکه آقای ماسک توییتر را به شرکتی که از ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و مفهوم شناخته شده تبدیل کند. به عنوان Web3، که بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال آن را به عنوان نسل بعدی اینترنت تصور می کنند.

چانگ پنگ ژائو، مدیرعامل بایننس روز دوشنبه به CNBC گفت: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که کریپتو در بحث آزادی بیان جای خود را در میز دارد.

و چیزهای تاکتیکی بیشتری وجود دارد، مانند ما می‌خواهیم به وارد کردن توییتر به Web3 در زمانی که آماده هستند کمک کنیم.»

او گفت که ارز دیجیتال می‌تواند برای حل برخی از چالش‌های فوری آقای ماسک، مانند طرح دریافت حق عضویت ممتاز برای کاربران بیشتر، مفید باشد.

او گفت: «این را می توان به راحتی در سطح جهانی با استفاده از ارز دیجیتال به عنوان وسیله پرداخت انجام داد.
دیدگاهتان را بنویسید