سلمان رشدی “بینایی یک چشم خود را از دست داد و از دست استفاده کرد” در حمله – عاملبه گفته کارگزارش، سلمان رشدی هنگام بهبودی پس از حمله مردی که در یک رویداد ادبی در ماه اوت به صحنه رفت، بینایی یک چشم و استفاده از دست را از دست داده است.

اندرو ویلی، کارگزار ادبی، به روزنامه اسپانیایی ال پاییس گفت که نویسنده در این حمله سه زخم جدی در گردن و 15 زخم دیگر در قفسه سینه و تنه خود متحمل شد که بینایی یک چشم را از بین برد و دستی را ناتوان کرد.

سر سلمان، 75 ساله، پس از صدور فرمانی از سوی آیت‌الله روح‌الله خمینی در سال 1989، فتوایی برای مرگ وی پس از انتشار رمانش با عنوان آیات شیطانی، که برخی مسلمانان آن را کفرآمیز می‌دانند، سال‌ها را پنهان کرد. طی دو دهه گذشته، سر سلمان آزادانه سفر کرده است.

هادی مطر، 24 ساله، از فیرویو، نیوجرسی، پس از اعتراف به بی گناهی در قتل و حمله در حمله 12 اوت به سر سلمان، در حالی که در موسسه Chautauqua، یک مرکز روستایی در 55 مایلی جنوب، معرفی می شد، در بازداشت به سر می برد. غرب بوفالو که به خاطر مجموعه سخنرانی های تابستانی خود شناخته شده است.

پس از این حمله، سر سلمان در بیمارستانی در پنسیلوانیا تحت درمان قرار گرفت و برای مدت کوتاهی در دستگاه تنفس مصنوعی قرار گرفت تا از آنچه که آقای ویلی به ال‌پایس گفت یک «حمله وحشیانه» بود که اعصاب یک دست را برید.

آقای ویلی به روزنامه گفت که نمی تواند بگوید که آیا سر سلمان در بیمارستان مانده است یا درباره محل اختفای او صحبت کند.

او گفت: «او زندگی می‌کند… این چیز مهم است.

آقای ویلی به ال پیس گفت، این حمله در راستای همان چیزی بود که سر سلمان و عاملش فکر می‌کردند «خطر اصلی… یک فرد تصادفی که از ناکجاآباد آمده و حمله می‌کند».

او گفت: “بنابراین شما نمی توانید در برابر آن محافظت کنید زیرا کاملا غیر منتظره و غیر منطقی است.”

آقای ویلی به روزنامه گفت که این شبیه قتل جان لنون است. لنون در 8 دسامبر 1980، ساعاتی پس از امضای امضای خواننده برای چپمن توسط مارک چپمن در خارج از ساختمان آپارتمانش در منهتن هدف گلوله قرار گرفت.

مطر در مصاحبه با نیویورک پست در زندان گفت که از سر سلمان بیزار است و از خمینی تمجید می کند. ایران دست داشتن در این حمله را رد کرده است.


دیدگاهتان را بنویسید