رهبر مخالفان آلبانی در جریان اعتراضات ضد دولتی مورد حمله قرار گرفترهبر حزب راست میانه اپوزیسیون دموکرات آلبانی در جریان تظاهرات ضد دولتی که در نزدیکی نشست سران اتحادیه اروپا و همتایان آنها از بالکان غربی در پایتخت آلبانی برگزار شد مورد حمله قرار گرفت.

سالی بریشا، رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر سابق ۷۸ ساله، صدها معترض را هدایت می‌کرد که با همراهی ایلیر متا، رئیس‌جمهور سابق، به سمت منطقه قله در تیرانا قدم می‌زدند که مردی از میان جمعیت بیرون آمد و با مشت به صورت او کوبید.

مهاجم بلافاصله توسط محافظان تحت کنترل قرار گرفت.

شاهدان آقای بریشا را با چهره ای خون آلود دیدند.

مشخص نیست که مهاجم چه کسی بوده یا دلیل این حمله چیست.

آقای بریشا پس از اینکه در جریان تظاهرات ضد دولتی در تیرانا مورد حمله قرار گرفت صحبت می کند.

پلیس در بیانیه ای اعلام کرد که یک مظنون 31 ساله که بازداشت شده بود از “بی نظمی های روانی” رنج می برد و قبلاً با اتهامات مربوط به اعمال خشونت آمیز و قاچاق مواد مخدر روبرو شده بود.

اپوزیسیون به فساد ادعایی نخست وزیر ادی راما، که آنها همچنین عامل بحران هزینه های زندگی در کشور و مهاجرت جوانان آلبانیایی برای زندگی بهتر در کشورهای اروپای غربی هستند، معترض بودند.

آقای بریشا مستقیما آقای راما را به این حمله متهم کرد و گفت که او می خواهد مخالفان را از برگزاری تظاهرات باز دارد.

آلبانی در سال جاری شاهد افزایش بیش از 8 درصدی قیمت ها به ویژه مواد غذایی اساسی و سوخت در پی حمله روسیه به اوکراین بوده است.

صدها نفر در این تظاهرات شرکت کردند (AP)

آقای راما می گوید کابینه او تورم را در مقایسه با تورم دو رقمی در سایر نقاط اروپا پایین نگه داشته است و خاطرنشان کرده است که دولت به خانواده ها و مشاغل کوچک یارانه برق می دهد.

پس از آنکه سال گذشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، آقای بریشا و نزدیکانش را به دلیل “اقدامات فاسدی که دموکراسی را تضعیف کرد” در دوران نخست وزیری 2005 تا 2013، از ورود به ایالات متحده منع کرد، حزب آقای بریشا گرفتار درگیری های داخلی شده است. انگلیس امسال همین کار را کرد.

رهبران اتحادیه اروپا و همتایان بالکان غربی آنها در تیرانا برای گفت و گو با هدف تقویت شراکت خود به سر می برند، زیرا جنگ روسیه در اوکراین تهدیدی برای تغییر شکل توازن ژئوپلیتیکی در منطقه است.


دیدگاهتان را بنویسید