رئیس دفاع روسیه درباره تحریک “بمب کثیف” هشدار دادرئیس دفاع روسیه روز یکشنبه مدعی شد که اوکراین در حال تدارک یک «تحریک» شامل یک دستگاه رادیواکتیو است، ادعایی که به شدت توسط مقامات اوکراینی و بریتانیایی در میان تنش‌های فزاینده در حالی که مسکو تلاش می‌کند جلوی پیشروی‌های اوکراین در جنوب را متوقف کند، رد کرد.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه در تماس تلفنی با همتایان خود از ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و ترکیه این ادعاها را مطرح کرد.

وزارت دفاع روسیه گفت که آقای شویگو در مورد «تحریک‌های احتمالی اوکراین که شامل یک «بمب کثیف» است، ابراز نگرانی کرد، وسیله‌ای که از مواد منفجره برای پراکندگی زباله‌های رادیواکتیو استفاده می‌کند. این اثر مخرب انفجار هسته ای را ندارد، اما می تواند مناطق وسیعی را در معرض آلودگی رادیواکتیو قرار دهد.

مقامات روسیه بارها ادعا کرده اند که اوکراین می تواند بمبی کثیف را در یک حمله با پرچم دروغین منفجر کند و مسکو را مقصر بداند. مقامات اوکراین نیز به نوبه خود کرملین را به طرح چنین طرحی متهم کرده اند.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا به شدت ادعای آقای شویگو را رد کرد و به مسکو نسبت به استفاده از آن به عنوان بهانه ای برای تشدید تنش هشدار داد.

وزارت دفاع بریتانیا خاطرنشان کرد که آقای شویگو در تماسی با والاس «ادعا کرد که اوکراین در حال برنامه‌ریزی اقداماتی است که توسط کشورهای غربی از جمله بریتانیا برای تشدید درگیری در اوکراین تسهیل شده است».

این وزارتخانه گفت: «وزیر دفاع این ادعاها را رد کرد و هشدار داد که چنین ادعاهایی نباید بهانه ای برای تشدید تنش ها باشد».

وزیر دفاع همچنین بر حمایت بریتانیا و بین‌المللی گسترده‌تر از اوکراین و تمایل به کاهش تنش در این درگیری تاکید کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تاکید کرد که جامعه بین‌المللی بعید است ادعاهای آقای شویگو را باور کند و تلویحاً اعلام کرد که مسکو زمینه را برای استقرار یک دستگاه رادیواکتیو در خاک اوکراین فراهم می‌کند.

آقای زلنسکی عصر یکشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «اگر روسیه تماس بگیرد و بگوید که اوکراین ظاهراً چیزی را آماده می‌کند، فقط یک چیز دارد و آن اینکه روسیه همه آن را آماده کرده است».

دیمیترو کولبا، دیپلمات ارشد اوکراین، گفت که کشورش نه بمب‌های کثیف دارد و نه برنامه‌ای برای دستیابی به آنها دارد.

وزارت نیروهای مسلح فرانسه گفت که آقای شویگو به همتای خود، سباستین لکورنو، گفته است که وضعیت در اوکراین به سرعت در حال بدتر شدن است و «به سمت تشدید غیرقابل کنترل در حال حرکت است».

تماس آقای شویگو با لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده دومین تماس در سه روز گذشته بود.

یک مقام آمریکایی که با تماس روز یکشنبه آشناست، گفت که ادعاهای روسیه در مورد تحریک اوکراین مطرح شده است.

به نظر می رسد ذکر تهدید بمب کثیف در تماس های آقای شویگو نشان می دهد که خطر چنین حمله ای به سطح بی سابقه ای افزایش یافته است.

فئودور لوکیانوف، رئیس شورای سیاست‌های خارجی و دفاعی مرتبط با کرملین، یک گروه مستقر در مسکو، گفت: «به نظر می‌رسد این احساس مشترک وجود دارد که تنش‌ها به سطحی نزدیک شده است که می‌تواند تهدید واقعی برای همه باشد. کارشناسان ارشد امور خارجی

یک خودروی توپخانه خودکششی اوکراینی در نزدیکی باخموت، منطقه دونتسک، اوکراین آماده شلیک می شود (LIBKOS/AP)

در جای دیگر، مقامات روسیه گزارش دادند که در حال ایجاد مواضع دفاعی در مناطق اشغالی اوکراین و مناطق مرزی روسیه هستند، که منعکس کننده این نگرانی است که نیروهای اوکراینی ممکن است در امتداد بخش‌های جدیدی از خط مقدم 620 مایلی جنگ که از روز دوشنبه وارد نهمین ماه خود می‌شود، حمله کنند.

در هفته های اخیر، اوکراین حملات متقابل خود را بیشتر در منطقه خرسون متمرکز کرده است. حملات توپخانه ای بی امان آنها گذرگاه های اصلی رودخانه دنیپر را که منطقه جنوبی را به دو نیم می کند قطع کرد و باعث شد که نیروهای روسی در کرانه غربی با کمبود منابع مواجه شوند و در برابر محاصره آسیب پذیر باشند.

کریل استرموسوف، معاون اداره منطقه‌ای مستقر در روسیه در خرسون، روز یکشنبه در یک مصاحبه رادیویی گفت که خطوط دفاعی روسیه “تقویت شده و وضعیت ثابت مانده است” زیرا مقامات محلی به شدت همه ساکنان پایتخت منطقه را تشویق کردند. مناطق نزدیک روز شنبه برای تخلیه با کشتی به ساحل شرقی رودخانه.

این منطقه یکی از چهار منطقه ای است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ماه گذشته به طور غیرقانونی ضمیمه آن شد و روز پنجشنبه تحت حکومت نظامی روسیه قرار گرفت.

شهر خرسون از روزهای آغازین جنگ در دست روسیه بوده است، اما نیروهای اوکراین برای بازپس گیری آن پیشروی کرده اند.

اداره منطقه ای تحت حمایت کرملین گزارش داد که حدود 20000 نفر از ساکنان خرسون به مکان هایی در ساحل شرقی رودخانه دنیپر نقل مکان کرده اند.

ارتش اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که ارتش روسیه نیز افسران خود را از مناطقی در کرانه غربی خارج کرد و نیروهای تازه بسیج شده و بی تجربه را ترک کرد.

ادعای اوکراین به طور مستقل قابل تأیید نیست.

در حالی که اوکراین پس از آزادسازی منطقه خارکف در شمال در ماه گذشته به سمت جنوب فشار می آورد، مقامات استان های غربی روسیه در همسایگی شمال شرق اوکراین نگران به نظر می رسند.

رومن استاروویت، فرماندار منطقه کورسک روسیه روز یکشنبه گفت که دو خط دفاعی ساخته شده و خط سوم تا 5 نوامبر به پایان خواهد رسید.

فرماندار ویاچسلاو گلادکوف گفت که خطوط دفاعی نیز در منطقه بلگورود ایجاد شد. او روز شنبه تصاویری از خطوط بتن هرمی شکل برای جلوگیری از حرکت خودروهای زرهی منتشر کرد.

یوگنی پریگوژین، تاجر میلیونر روسی، گفت که مواضع دفاعی بیشتری در منطقه لوهانسک در شرق اوکراین در حال ساخت است. آقای پریگوژین مالک گروه واگنر است، یک شرکت نظامی مزدور که نقش برجسته ای در جنگ ایفا کرده است.

او گفت که شرکت او در حال ساخت یک “خط واگنر” در منطقه لوهانسک است، یکی دیگر از استان های اوکراین که آقای پوتین ماه گذشته به طور غیرقانونی آن را ضمیمه کرد.

آقای پریگوژین روز چهارشنبه تصاویری را منتشر کرد که بخشی از سیستم های دفاعی و سنگرهای تازه ساخته شده در جنوب شرقی شهر کرمینا را نشان می دهد.

وزارت دفاع روز یکشنبه گفت: «این پروژه نشان می‌دهد که روسیه در حال انجام تلاش‌های قابل توجهی برای آماده‌سازی دفاعی عمیق در پشت خط مقدم فعلی است که احتمالاً از هرگونه ضد حمله سریع اوکراینی جلوگیری می‌کند».

نیروهای روسیه چند ماه پیش لوهانسک را تصرف کردند. جدایی‌طلبان طرفدار مسکو هشت سال پیش جمهوری‌های مستقل را در منطقه و دونتسک همسایه خود اعلام کردند و آقای پوتین کنترل همه استان‌ها را در آغاز جنگ به عنوان یک هدف در نظر گرفت.

موسسه مطالعات جنگ، یک اندیشکده در واشنگتن، روز یکشنبه گفت که به نظر می رسد آخرین استراتژی روسیه برای هدف قرار دادن نیروگاه های برق با هدف کاهش اراده اوکراینی ها برای جنگ و وادار کردن دولت در کیف به اختصاص منابع بیشتر برای حفاظت از غیرنظامیان و زیرساخت های انرژی است. .

این سازمان گفت بعید است که این تلاش به روحیه اوکراین آسیب برساند، اما اثرات اقتصادی قابل توجهی خواهد داشت.

ستاد کل ارتش اوکراین گفت: نه منطقه در سراسر اوکراین، از اودسا در جنوب غربی تا خارکف در شمال شرق، شاهد حملات بیشتری با هدف قرار دادن انرژی و سایر زیرساخت‌های حیاتی در روز گذشته بوده‌اند.

در مجموع 25 حمله هوایی روسیه و بیش از 100 حمله موشکی و توپخانه ای در اطراف اوکراین گزارش شده است.

در همین حال، به گفته فرماندهی جنوبی ارتش اوکراین، حملات موشکی اس-300 روسیه شبانه به یک محله مسکونی در شهر میکولایف اصابت کرد و سه نفر مجروح شدند.

در یک پست فیس بوک آمده است که دو ساختمان آپارتمانی، یک زمین بازی و یک انبار آسیب دیده یا ویران شده است.
دیدگاهتان را بنویسید