دیپلمات روس می گوید که مبادله زندانیان با آمریکا همچنان امکان پذیر استیک دیپلمات ارشد روسی گفت که روسیه و ایالات متحده بارها در آستانه توافق بر سر تبادل زندانیان بوده اند و افزوده است که توافق تا پایان سال هنوز امکان پذیر است.

دولت بایدن ماه‌ها در تلاش بوده است تا درباره آزادی بریتنی گرینر، ستاره WNBA و یکی دیگر از آمریکایی‌های زندانی در روسیه، پل ویلان، مدیر امنیتی شرکت میشیگان، از جمله از طریق مبادله احتمالی زندانیان با مسکو، مذاکره کند.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سوال خبرنگاران که آیا امکان مبادله قبل از پایان سال وجود دارد یا خیر، پاسخ داد که “همیشه یک فرصت وجود دارد”.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه (ماکسیم شمتوف/عکس از استخر از طریق AP)

وی بدون اشاره به جزئیات گفت: متأسفانه چند بار به نظر می رسید تصمیمی به نفع آن گرفته می شود، اما هرگز این اتفاق نیفتاد.

آقای ریابکوف افزود: «اگر چنین اتفاقی می‌افتد، بدون شک سیگنال مثبتی می‌فرستاد که همه چیز در روابط روسیه و آمریکا آنقدر ناامیدکننده نیست».

“چنین سیگنالی مناسب خواهد بود، اگر بتوانیم آن را حل کنیم.”

وی بار دیگر بر درخواست مسکو از آمریکا برای گفتگو در مورد این موضوع و خودداری از بیان علنی تاکید کرد.

او ابراز تاسف کرد که «واشنگتن از دیپلماسی بلندگو به جای دیپلماسی آرام سوء استفاده کرده است که به ما در تجارت کمکی نکرد».

در اوایل این ماه، پس از آنکه دادگاه روسی درخواست تجدیدنظر او را در ماه آگوست رد کرد، برینر به دلیل نگهداری مواد مخدر در یک مستعمره کیفری روسیه در موردویا، در حدود 210 مایلی شرق مسکو، گذراندن دوران محکومیت خود را آغاز کرد.

این مرکز ستاره با فینیکس مرکوری از WNBA و برنده دو مدال طلای المپیک در ماه فوریه بازداشت شد، زمانی که ماموران گمرک گفتند در چمدان او در فرودگاه شرمتیوو مسکو قوطی‌های ویپ حاوی روغن شاهدانه پیدا کردند.

گرینر در محاکمه خود اعتراف کرد که قوطی ها را در چمدان خود داشته است اما شهادت داد که در عجله خود برای پرواز خود آنها را بسته بندی کرده و هیچ قصد مجرمانه ای نداشته است.

تیم دفاعی او بیانیه‌های کتبی ارائه کرد و گفت که او برای درمان دردهای مزمن حشیش تجویز شده است.

ویلان پس از محکوم شدن به اتهام جاسوسی که او آن را رد کرده بود، در حال گذراندن یک محکومیت 16 ساله در روسیه است.

آسوشیتدپرس و سایر سازمان‌های خبری گزارش داده‌اند که واشنگتن پیشنهاد داده است تا گرینر و ویلان را با ویکتور بوت، یک دلال اسلحه روسی که در حال گذراندن دوران محکومیت ۲۵ ساله‌اش در ایالات متحده است و زمانی لقب «تاجر مرگ» را به خود اختصاص داده، مبادله کند.


دیدگاهتان را بنویسید