جیانگ زمین، رهبر فقید چین در مراسم یادبود مورد ستایش قرار گرفترهبران چین، جیانگ زمین فقید را به عنوان یک مارکسیست-لنینیست وفادار که بر رشد سریع اقتصادی کشورشان نظارت می کرد و در عین حال کنترل سفت و سخت حزب کمونیست بر جامعه را حفظ می کرد، تمجید کرده اند.

رئیس جمهور چین و رهبر فعلی حزب شی جین پینگ در یک سخنرانی یک ساعته در تالار بزرگ مردم پکن از آقای جیانگ تمجید کرد، زیرا مقامات ارشد، برنج های نظامی و سربازان درجه یک در معرض توجه قرار گرفتند.

آقای شی بر نقش آقای جیانگ در حفظ ثبات سیاسی، با اشاره به ارتقای ناگهانی او به رهبری عالی، درست پیش از سرکوب خونین جنبش دموکراسی خواهانه به رهبری دانشجویان در سال 1989 در میدان تیان آن من پکن، تاکید کرد.

رئیس جمهور گفت: “رفیق جیانگ زمین تاکید کرد که حزب ما مردم را در یک مبارزه بزرگ برای ایجاد مدرنیزاسیون سوسیالیستی رهبری می کند و ناگزیر با بسیاری از موقعیت های پیچیده روبرو خواهد شد.

مردم پخش زنده مراسم یادبود در پکن را تماشا می کنند (AP)

وضعیت سخت در داخل و خارج و رویارویی و مبارزه بین نظام‌های اجتماعی مختلف و نظام‌های ایدئولوژیک مختلف، اغلب هر یک از اعضای حزب ما را آزمایش می‌کند.»

آقای جیانگ در سن 96 سالگی، تنها چند روز پس از بزرگترین تظاهرات خیابانی چین از سال 1989، به دلیل خشم از محدودیت‌های شدید کووید-19 درگذشت.

مقامات برای سرکوب تظاهرات، پرسنل امنیتی خیابان ها را پر کردند و تعداد نامعلومی بازداشت شدند.

حاضران در مراسم یادبود سه دقیقه سکوت کردند و معاملات در بورس های کشور متوقف شد.

روز دوشنبه، شبکه تلویزیونی دولتی CCTV آقای شی، سلف او هو جینتائو و دیگران را نشان داد که در مقابل جسد جیانگ در بستری از گل و گیاهان همیشه سبز و پوشیده از پرچم حزب در بیمارستان نظامی پکن، تعظیم کردند.

رئیس جمهور چین شی جین پینگ در صفحه نمایش سخنرانی می کند (AP)

جسد آقای جیانگ برای سوزاندن در گورستان انقلابی باباوشان، جایی که بسیاری از رهبران چینی در آنجا دفن شده اند، فرستاده شد.

در حالی که تابوت شیشه‌ای جیانگ به آرامی در میان تدابیر امنیتی بالا به آرامی به سمت قبرستان رانده شد، جمعیت بی‌صدا ایستاده بودند، احتمالاً به عنوان محافظتی در برابر تکرار اعتراضات اخیر.

جیانگ چین را به دلیل سرکوب سال 1989 از انزوای دیپلماتیک خارج کرد و از اصلاحات اقتصادی حمایت کرد که باعث رشد انفجاری یک دهه شد.

اقتصاد همزمان با بلوغ کند شده و با جمعیت پیر، تحریم‌های تجاری، بیکاری بالا و پیامدهای قرنطینه و سایر محدودیت‌های ضد Cocid-19 که توسط آقای شی اعمال شده است، مواجه شده است.

آقای جیانگ که یک مهندس آموزش دیده و رئیس سابق بزرگترین شهر چین، شانگهای بود، به مدت یک دهه رئیس جمهور بود و به مدت 13 سال تا سال 2002 حزب حاکم کمونیست را رهبری کرد.

او پس از تصاحب دنگ شیائوپینگ، رهبر اصلاح طلبان، بر تحویل هنگ کنگ از سلطه بریتانیا در سال 1997 و ورود پکن به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 نظارت کرد.

رسانه دولتی گزارش داد که آقای جیانگ در 30 نوامبر در شانگهای بر اثر سرطان خون و نارسایی چند عضوی درگذشت.

حزب او را «انقلابی پرولتاریای بزرگ» و «مبارز کمونیست آزموده شده» معرفی کرد.


دیدگاهتان را بنویسید