بازدهی منطقه یورو در آستانه نشست نهایی بانک مرکزی در سال 2022 کاهش می یابدبازده اوراق قرضه دولتی منطقه یورو روز سه‌شنبه پس از اینکه اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا گفت که تورم احتمالاً نزدیک به اوج خود است و سرمایه‌گذاران برای مجموعه‌ای از تصمیمات مهم بانک مرکزی آماده شده‌اند، کاهش یافت.

برخی از تاثیرگذارترین بانک‌های مرکزی جهان، آخرین نشست‌های سیاست‌گذاری سال خود را هفته آینده برگزار می‌کنند و بیشتر فعالیت‌های بازار در ماه گذشته بیشتر بر روی افزایش نرخ‌ها متمرکز شده است تا اینکه چقدر ممکن است نرخ را افزایش دهند.

بانک مرکزی اروپا، فدرال رزرو ایالات متحده و بانک انگلستان هفته آینده برای بحث در مورد سیاست های پولی گرد هم می آیند و حتی با وجود اینکه تورم همچنان در حال افزایش است، سرمایه گذاران این شانس را دارند که دو مورد اول نرخ ها را تنها نیمی از سه واحد افزایش دهند. ربع نقطه

پوجا کومرا، استراتژیست ارشد نرخ بهره اروپا در TD Securities گفت: از ماه دسامبر، به نظر می رسد که بازارها کمی محتاط تر می شوند و هفته آینده جلسه بانک های مرکزی بزرگ را برگزار می کنیم.

باندهای 10 ساله آلمانی معیار آخرین بازدهی 1.864 درصدی را داشتند که 1 واحد پایه (bp) در روز کاهش داشت، در حالی که بازده دو ساله Schatz با 1 بشکه افزایش به 2.123 درصد رسید.

شکاف بین این دو، که به عنوان منحنی بازدهی شناخته می‌شود، حدود 26 واحد در ثانیه است که منفی‌ترین آن در 30 سال اخیر است، که در اوایل نوامبر به زیر صفر رسید.

کومرا گفت که بازدهی 2 درصدی باندهای 10 ساله “کمی بیش از حد خوش بینانه” است، زیرا بانک مرکزی اروپا تقریباً به طور قطع به نوعی در مورد نحوه برنامه ریزی برای تخلیه اوراق با تاریخ طولانی تر در ترازنامه خود نظارت خواهد کرد.

او گفت: «ما دوست داریم از اینجا یک سوگیری کوتاه در باندز داشته باشیم و یک منظره شیب دار روی منحنی داشته باشیم.

پس از اینکه فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا (ECB) به روزنامه Milano Finanza گفت که معتقد است اوج تورم احتمالا نزدیک است، بدهی های منطقه یورو اندکی افزایش یافت، اگرچه برای کاهش فشار قیمت ها افزایش بیشتر نرخ ها ضروری است.

BTPهای 10 ساله ایتالیایی در روز حدود 3.741 درصد ثابت بودند، همانطور که Bonos اسپانیایی 10 ساله با 2.869 درصد ثابت بودند.

بازارها نشان می‌دهند که سرمایه‌گذاران به طور گسترده انتظار دارند نرخ سپرده 1.5 درصدی بانک مرکزی اروپا در 15 دسامبر افزایش 50 واحدی در ثانیه داشته باشد، پیش از اینکه در سال 2023 یک رشته تحرکات بیشتر انجام شود که می‌تواند نرخ سپرده را به نزدیکی 3 درصد برساند.

بانک مرکزی اروپا در سال جاری نرخ ها را در مجموع 200 واحد در ثانیه افزایش داده است.

“تاکنون، تنها یک اقلیت برای افزایش 75 بشکه ای در نشست 15 دسامبر تلاش کرده اند، بنابراین انتظارات برای حرکت 50 بشکه ای کوچکتر را تقویت کرده اند. در عوض، تمرکز بر زمان و اندازه کاهش پرتفوی اوراق قرضه (QT) بوده است. استراتژیست های ING به رهبری پادریگ گاروی می گویند که تاثیر کمی بر بازار تا کنون وجود ندارد.

آنها گفتند: «در واقع، بازدهی باند 10 ساله از زمان اوج خود در اکتبر 50 واحد در ثانیه افزایش یافته است و ایتالیا 10 ساله بیش از 60 واحد در ثانیه از آنها پیشی گرفته است. -رویترز


دیدگاهتان را بنویسید