اعتراض روسیه به اظهارات پاپ در حالی که واتیکان به دنبال میانجیگری استروسیه اعتراض رسمی خود را به واتیکان نسبت به آخرین محکومیت جنایات در اوکراین توسط پاپ فرانسیس تسلیم کرده است که در آن پاپ بیشتر ظلم ها را به چچنی ها و سایر اقلیت ها متهم کرد تا نیروهای روسی قومی را از انتقاد در امان نگه دارد.

الکساندر آودیف، سفیر کرملین در مقر مقدس، به خبرگزاری ریانووستی گفت که روز دوشنبه با یکی از مقامات واتیکان ملاقات کرد تا «خشم» خود را نسبت به اظهارات فرانسیس که در مصاحبه با مجله یسوعی آمریکا بیان شده بود، ابراز کند.

فرانسیس در اظهارات خود از بی میلی همیشگی خود برای صدا زدن رئیس جمهور ولادیمیر پوتین به نام دفاع کرد و گفت واضح است که اوکراین قربانی “شهید” جنگ است.

اما او همچنین گفت که در حالی که این دولت روسیه بود که به اوکراین حمله کرد، “به طور کلی، بی رحمان، شاید کسانی باشند که اهل روسیه هستند اما از سنت روسی نیستند، مانند چچنی ها، بوریات ها و غیره”.

تمایز آشکار پاپ بین چچن‌های عمدتا مسلمان و بوریات بودایی از یک سو و جنگجویان روس قومی از سوی دیگر، خشم مسکو را برانگیخت.

ریانووستی به نقل از آقای آودیف گفت: من نسبت به چنین کنایه‌هایی ابراز خشم کردم و خاطرنشان کردم که هیچ چیز نمی‌تواند انسجام و اتحاد مردم چند ملیتی روسیه را متزلزل کند.

در طول جنگ نه ماهه، پاپ به دلیل ترس از دشمنی با کلیسای ارتدوکس روسیه، سعی کرده از محکومیت مستقیم مسکو اجتناب کند (اندرو مدیچینی/AP)

در طول جنگ نه ماهه، فرانسیس به دلیل ترس از دشمنی با کلیسای ارتدکس روسیه که قویاً از تهاجم آقای پوتین به دلایل مذهبی حمایت کرده است، از محکومیت مستقیم مسکو اجتناب کند.

پاپ قبلاً «مزدوران» را مسئول جنایاتی که در اوکراین مرتکب شده‌اند، مورد انتقاد دولت کیف قرار داده است.

در اظهارات جدید خود، او به وضوح سعی داشت بین کسانی که از «سنت روسی» پیروی می‌کنند و چچن‌ها و بوریات‌های ظاهراً وحشی‌تر، مرزی بکشد، در حالی که در واقع سربازان روسی بدون توجه به قومیت‌شان به جنایات جنگی متهم شده‌اند.

در حالی که کاملاً مشخص نیست منظور فرانسیس از افرادی که از “سنت روسی” پیروی می کنند چیست، می تواند اشاره ای به ریشه های مسیحی ارتدوکس عمدتا روسی در حدود 68٪ از جمعیت باشد.

در گزارش RIA همچنین به نقل از رهبر منطقه ای بوریاتیا، الکسی تسیدنوف، اظهارات پاپ “حداقل عجیب” توصیف شده است.

بوریاتیا، جمهوری سیبری که بخشی از روسیه است، محل زندگی بومیان مغولستان بوریات است که گزارش شده است که به طور نامتناسبی توسط تلاش های بسیج مسکو در کنار سایر اقلیت ها هدف قرار گرفته اند.

رمضان قدیروف، رهبر چچنی که عمدتاً مسلمان است، مورد حمایت کرملین، یکی از صریح ترین حامیان تهاجم مسکو به اوکراین بوده است، اگرچه جنگجویان جمهوری جنوبی روسیه از هر دو طرف در جنگ شرکت کرده اند.

برای مثال، داوطلبان طرفدار کیف، نام گروه خود را به نام یکی از رهبران فقیدی که رهبری تلاش چچن برای استقلال از مسکو را بر عهده داشت، نامگذاری کرده اند.

آخرین گرد و غبار بر سر اظهارات پاپ در حالی رخ می دهد که مقر مقدس تلاش می کند نقش میانجی را در درگیری ایفا کند. فرانسیس و دبیرخانه واتیکان پیشنهادهای مکرر برای تسهیل گفتگوهای صلح ارائه کرده اند که هیچ فایده ای نداشته است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه در پاسخ به سوالی درباره آخرین پیشنهاد، گفت که مسکو از این ژست استقبال می کند اما او خاطرنشان کرد که اوکراین از انجام مذاکرات خودداری کرده است.

واتیکان سنت عدم جانبداری در درگیری ها را دارد و معتقد است که می تواند با دیپلماسی پشت پرده صلح ساز موثرتری باشد.

و فرانسیس سعی کرده است که لفاظی‌های خود را متعادل کند و با مردم “شهید” اوکراین ابراز همبستگی کند و در عین حال به شکایت کرملین در مورد “پارک کردن ناتو در دروازه‌های ناتو” با گسترش آن به شرق نیز اذعان داشته باشد.

یک روز پس از تهاجم روسیه به اوکراین در 24 فوریه، فرانسیس با رفتن به سفارت روسیه در مقر مقدس، شخصاً از آقای آودیف برای صلح درخواست کرد.


دیدگاهتان را بنویسید